Bár nem vagyok egy nagy konyhatündér, de arra rájöttem, hogy bébiételt készíteni pofonegyszerű dolog. Sokszor tényleg alig tart tovább összeütni egy egészséges finomságot a babának, mint amennyi időbe a bébiételek kibontása és felmelegítése telik. Ha pedig így van, akkor miért ne szánnék rá némi időt, hiszen így biztos lehetek abban, hogy mivel is tömöm tele a kisbabám pocakját, és még engem is jó érzéssel tölt el, hogy ízlik neki Anyuka főztje.

Áron 6 hónapig kizárólag anyatejet kapott, és meg kell valljam, az utána következő néhány hét a szilárd ételek szoktatásával elég nehezen ment. Rengeteg praktikát bevetettem, mire végül hajlandó volt kinyitni a kis száját és nem csak szopogatta a kanalat.

Onnantól kezdve viszont, hogy ráérzett a dolog ízére, beindult a bébiételgyártás, amit egyébként azóta is nagyon élvezek. Persze nem ellenzem a kész bébiételeket sem, mert az utazások alkalmával, vagy ha éppen kifutottam az időből, akkor nagyon jól jön, hogy csak elővehetek egy üveg finomságot a szekrényből, ahol a biztonság kedvéért azért mindig tartok néhányat tartalékban.

Az interneten számtalan bébiétel receptet találhatunk, csak győzzünk válogatni belőlük. Én pedig most, nem egy újabb bébiétel recepteket kínáló cikkel szeretném az internetes szakirodalmat gazdagítani, mindössze megosztanék néhány olyan gyors és egészséges finomságot, amelyek nálam beváltak, és talán a hasonlóan vállalkozó kedvű Anyukák is ötletet meríthetnek belőle.

 1. Almapüré

A szilárd ételek bevezetését mi az almával kezdtük, ami azóta is az egyik kedvenc. Én általában párolva készítem, és a kezdeti nehézségek idején nálunk az vált be, hogy lényegében mindenbe tettem almát. Az almapürét számtalan módon lehet variálni, így szinte megunhatatlan, sőt a glutén bevezetésekor is egyszerűen bele lehet csempészni egy kis babakekszet, gabonapépet vagy esetleg kezdetben cukormentes babapiskótát is. Amikor pedig már nagyobb a baba, akkor én kevertem hozzá különböző gyümölcsöket (pl. körtét, szilvát, meggyet, banánt stb.), joghurtot vagy már akár normál babapiskótát is. Egy olyan turmixgéppel pedig, ami egyben párolni is tud, a különböző pürék elkészítése tényleg mindössze pár percet igényel.

2. Reszelt sárgarépa almával és citrommal

Szerintem az is fontos, hogy idővel a baba megbarátkozzon a nyers gyümölcsök, zöldségek ízével is. Áron először a párolt almával ismerkedett meg, és csak később adtam neki nyersen a gyümölcsöt, amit ugyanolyan lelkesedéssel fogad azóta is. Annak érdekében pedig, hogy kicsit változatossá tegyem a reszelt almát, csempésztem bele reszelt sárgarépát is és egy-két csepp citromlével ízesítettem, mert Áron bár látszólag fintorog, de nagyon szereti a savanyú ízeket.

 3. Fahéjas almás zabkása

A fahéjas almás zabkására azt hiszem örökké emlékezni fogunk, mert ez volt az első olyan étel, amikor Áron először lelkesen nyitotta a száját, és már nem csak unottan szopogatta a kanalat. A zabkása egy remek lehetőség arra, hogy különböző új ízeket csempésszünk be a baba étrendjébe, és az elkészítése pofonegyszerű.

Én egy csésze zabpehelyhez két csésze vizet adok, és felteszem főni. Amint látom, hogy forr a víz, már rögtön le is veszem a tűzről és pihentetem, egyben hagyom hűlni. Szoktam úgy is készíteni, hogy a párolt gyümölcsök főzőlevével helyettesítem a vizet, néha hozzáfőzöm az almát, körtét, banánt stb., máskor pedig csak később turmixolom össze a zabkását a gyümölcsökkel, vagy teszek hozzá joghurtot esetleg egy kis karobport. A fahéj sem kötelező, bár szerintem nagyon finom.

 4. Banán és avokádó pép

Erre a pépre úgy találtam rá, hogy kifejezetten olyan tápanyagot kerestem, ami tartalmaz kalciumot, de nem tejtermék. Így leltem rá az avokádóra. Én egy darab jó puha avokádót, egy darab nagyobb érettebb banánnal szoktam összeturmixolni. Ebből nagyjából két adag pép lesz, amit tízóraira és / vagy uzsonnára lehet adni a babának. Nem kell megijedni attól, hogy sajnos az avokádó is és a banán is elég gyorsan bebarnul. Tapasztalatból mondhatom, hogy az ízét ez egyáltalán nem befolyásolja.

 5. Kuszkusz

Ha gyors bébiétel készítésről van szó (8 hónapos kor után), akkor nálam a kuszkusz rögtön a terítékre kerül. Méltánytalanul ugyan, de szerintem nem annyira népszerű étel, pedig hihetetlenül egyszerű az elkészítése, értékes tápanyagokat tartalmaz, és nagyon praktikusan lehet a segítségével ötvözni a szülők által fogyasztott valamint a babának kínált ételeket.

A boltban vásárolt kuszkusz általában már előgőzölt, így csak annyit teszek vele, hogy egységnyi kuszkuszt pontosan ugyanakkora egységnyi forrásban lévő vízzel leforrázok és hagyom állni. Pár perc alatt a kuszkusz megszívja magát a vízzel, és már kész is van. Ezt azután nagyon sokféleképpen lehet felhasználni: magában ízesítve kis sóval, petrezselyemmel, köretként, pici oliva olajjal meglocsolva, párolt zöldségekkel keverve, esetleg később víz helyett tejjel felfőzve stb. Én, viszont amire leginkább szoktam használni az például az, hogy a szülőknek készített zöldséglevesből az elkészült hozzávalókat kiveszem és némi kuszkusszal gazdagítom. Így tudok a babának nagyon gyorsan és egyszerűen egy tápláló egytálételt felkínálni ebédre.

Ebből a néhány bébiétel ötletből szerintem jól látszik, hogy némi kreativitással és bátorsággal gyors sikerélményre lehet szert tenni, még az sem feltétlenül szükséges, hogy az Anyuka gyakorlott szakács legyen. Mi tagadás, a mindennapos (sokszor depressziós) babázós monotónia közepette igenis jól jön némi önbizalom növelő sikerélmény, arról nem is beszélve, hogy egy jóllakott, mosolygós kis arc minden melankóliát feledtetni tud velünk egy pillanat alatt.

Ezt a posztot Tabajdi Ildikó írta, aki az egyik nyertese a ? Keressük a Mamas & Papas Kismama bloggerét ? pályázatunknak. Fogadjátok szeretettel:)