A csecsemő kognitív fejlődése a kezdeti időkben párhuzamosan zajlik a mozgásfejlődéssel, egymást támogatva alakulnak ki a magasabb fokú funkciók, mint például a gondolkodás, beszéd és a mozgás. Ahhoz, hogy egy baba kognitív funkciói megfelelő szinten legyenek, mozgásfejlődésében is bizonyos érettségi szintet kell elérnie. Éppen ezért nem szabad alábecsülni a mozgásfejlődés fontosságát, és bármilyen mozgásbéli késés vagy furcsaság esetén a gyermekorvost feltétlenül tájékoztatni kell. Mi is tudunk tenni azért, hogy babánk mozgása megfelelő ütemben haladjon. Elég csak egy kis tudatosság az otthoni együtt töltött játékidő során, és meg tudjuk támogatni gyermekünk mozgásfejlődését.

Ringatás hatása

Az újszülött számára a lehető legjobb külső mozgásinger a ringatás. Éppen ezért nagyon jó a ringatható bölcső vagy a kendőben hordozás. Ilyen funkciót tölt be a hintázó elemmel kombinált pihenőszék, amelynek hinta funkciója a lágy ringatást imitálja, és a baba egyensúlyát fejleszti, ráadásul meg is nyugtatja. Azonban figyelni kell arra, hogy ne töltsön sok időt a baba a pihenőszékben, hiszen az állandó hanyatt fekvés nem tesz jót a további mozgásfejlődésének.

Játszószőnyeg

A lehető legjobb, amit tehetünk a babánk mozgásfejlődése érdekében, ha veszünk egy jó játszószőnyeget, amelyhez több, a baba számára izgalmas panel és játék tartozik. Egészen pici babákat már a játszószőnyegre lehet fektetni, a feje fölé rögzített játékokat figyeli, szem-kéz koordinációja javul, ahogy megpróbálja elérni őket. Hasra fektetve elősegítjük azt, hogy a fejtartó izmok erősödjenek, valamint hozzászoktatjuk a babát a hason fekvéshez, amely előfeltétele annak, hogy a baba majd elkezdhessen kúszni és mászni. Tegyünk a szőnyeg szélére babatükröt, rágókát, csörgőt, amit a baba kis küzdéssel elérhet, így lassan kialakulnak a kúszó mozdulatok.

      Hasonfekvős játék

      A hason töltött idő rendkívül fontos ahhoz, hogy a baba karjai, fejtartó izmai és hátizmai megerősödjenek. Kezdetben a babának nehézséget okoz, hogy hason megtartsa magát, ezért nagyon praktikus a játszópárna, amely segítségével a baba törzse megtámasztható, kezei felszabadulnak, és könnyebben tud játszani. Természetesen nem szükséges minden alkalommal használni, csak addig, amíg a baba izmai megerősödnek. A párnán lévő zörgő, érdekes játékok a baba figyelmét lekötik, így egyre több időt tud hason tölteni.

      Hintaló gyerekeknek

      A hinta fejlesztő funkciója egy kisgyermek számára a lehető legjobb, hiszen a hintázó mozgás a vesztibuláris rendszert fejleszti. Ősi játék a hintaló, amellyel a már stabilan állni tudó kisgyerek remekül tudja a saját egyensúlyát fejleszteni. Mindenképpen olyan hintalovat kell választani, amely stabil és nem tud felborulni a gyermek alatt.

      Járássegítő játékok

      Ahogy a baba már kapaszkodva (és nem erőltetve) fel tud állni, és kapaszkodva lépegetni, úgy érdemes egy tolható, járást segítő játékot beszerezni. A Chicco járást segítő játéka sokszínű és érdekes a baba számára, hiszen a zenélő, világító, mozgatható részek lekötik a baba figyelmét, ugyanakkor elég stabil ahhoz, hogy erre támaszkodva és maga előtt tolva a baba lépegethet. Fontos tudni, hogy soha nem szabad erőltetni a járást, ha a baba még magától nem képes rá, és soha ne járassuk úgy, hogy a két kezét felhúzva léptetjük. A járássegítő játék épp azért kiváló, mert abszolút a bébi méreteihez van igazítva, és követi az ő tempóját.

      Még több fejlesztő játékért kattints a lenti gombra!

      Írta: Dobos Andi